Gdzie kupić swoje pierwsze kryptowaluty?
Opcji zakupu kryptowalut jest kilka. Możemy skorzystać z giełdy, kantorów, czy bitomatów, możemy też kryptowaluty kupić od kogoś. W poniższym tekście opiszę każdą z tych opcji.
Giełdy kryptowalut
Giełdy dzielimy na scentralizowane i zdecentralizowane. Te drugie cechują się tym, że możliwa jest wymiana wyłącznie krypto na krypto, np. Bitcoina (BTC) na Etherium (ETH), czy na Polkadot (DOT). W związku z powyższym nie będę się na nich skupiał w tym artykule, gdyż opisuję tu opcje zakupu pierwszych kryptowalut, a nie wymianę jednych na drugie. O giełdach zdecentralizowanych napiszę szerzej innym razem.
Także pozostają nam giełdy scentralizowane, czyli takie, które podlegają odpowiednim regulacjom w danym kraju czy krajach. Są pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, czy odpowiedników tej instytucji w poszczególnych krajach. W związku z tym podlegają szeregowi wymogów stawianych przez powyższe urzędy. Między innymi każda taka giełda przed możliwością zakupu krypto wymaga weryfikacji klientów. Weryfikacja taka jest różna na poszczególnych giełdach, ale zwykle polega na przedstawieniu jednego, lub dwóch dokumentów ze zdjęciem, zrobienia selfie, czy przedstawiania rachunku za prąd, czy telefon. Weryfikacja przedstawionych danych zwykle trwa maksymalnie kilka godzin, ale zdarza się w okresach wzmożonego zainteresowania rynkiem (hossa), ze może trwać nawet kilka tygodni.
Zakupione na giełdzie środki możemy trzymać na naszym giełdowym koncie, jednak należy pamiętać o tym, że nie są tam w pełni bezpieczne. Giełdy są częstym celem ataków hakerskich. Możemy też te środki przelać na nasz portfel sprzętowy.
Plusy:
– najlepsza cena
– możliwość ustawiania zleceń oczekujących
– dostępność 24h
Minusy:
– pełna weryfikacja kupującego
– całkowity brak anonimowości
– dość skomplikowana obsługa ze względu na mnogość opcji
– trudność zakupu za złotówki
– wysokie koszty natychmiastowej wpłaty środków
Kantory internetowe
Kantor internetowy to bardzo prosta opcja zakupu kryptowalut. Wchodzisz na stronę kantoru, czy klikasz w baner na jakiejś stronie, np. https://osasport.pl/informacje/kup-bitcoin , wpisujesz kwotę za jaką chcesz nabyć krypto, płacisz on-line podajesz adres swojego portfela i tyle.
Plusy:
– prosta obsługa
– łatwość nabycia za złotówki
– dostępność 24h
Minusy:
– cena powiększona o prowizję kantoru, bez możliwości negocjacji
– częściowa weryfikacja kupującego
– pozorna anonimowość
– konieczność posiadania własnego portfela kryptowalutowaego
– ograniczony wybór kryptowalut
Kantory stacjonarne
Kantor stacjonarny jest chyba najprostszą opcja zakupu kryptowalut. Wchodzimy do punktu, kładziemy gotówkę i odbieramy nasze BTC. W naszym kantorze, w Warszawie przy ul. Górczewskiej 27/35 możecie zapłacić złotówkami, euro, czy dolarem, a także każdą inną powszechnie akceptowalną walutą fiducjarną. Możecie też zapłacić przelewem czy kartą, ale pamiętajcie, że tracicie wtedy pełną anonimowość, która w kantorze stacjonarnym może być praktycznie pełna. Mamy opcję zakupu na Wasz portfel, ale też możecie zakupić Bitcoina na zasadzie depozytu, u nas w firmie. Jest to zdecydowania najprostsza forma. Kładziesz gotówkę > dostajesz potwierdzenie > zmienia się kurs > wymieniasz potwierdzenie na gotówkę według aktualnego kursu.
Plusy:
– prosta obsługa
– łatwość nabycia za złotówki
– dostępność 24h
– możliwość konsultacji na miejscu
– możliwość zakupu bez portfela
– możliwość negocjacji prowizji
– pełna anonimowość aż do 15 000 euro
Minusy:
– cena powiększona o prowizję kantoru
– często ograniczona dostępność w nocy, lub w święta
– ograniczony wybór kryptowalut
Zakup od innej osoby
To najtańsza opcja, gdyż nie ma trzeciej strony (kantor/giełda) pobierającej opłatę od transakcji. Pozostaje tylko opłata sieciowa za przesył. Problemem jest znalezienie osoby chcącej sprzedać kryptowaluty, kwestia zaufania, czy posiadanie odpowiedniego do zakupu danej waluty adresu, na który sprzedający ma ją przesłać.
Plusy:
– brak prowizji
– pełna anonimowość
Minusy:
– konieczność znalezienia sprzedającego
– ograniczony wybór kryptowalut
– konieczność posiadania odpowiedniego portfela
– kompletny brak wsparcia technicznego
Podsumowanie
Moim zdaniem najlepszym miejscem na pierwszy zakup jest kantor. Kluczowe jest wsparcie osoby pracującej w kantorze. Pierwsza transakcja od obcej osoby może być dość ryzykowna, na giełdach z suportem też różnie bywa, a w kantorze stacjonarnym służymy pomocą w każdym aspekcie. U nas nie tylko przeprowadzisz bezpieczny zakup kryptowalut pod kontrolą osoby mającej doświadczenie, ale także możemy pomóc w zakupie, czy konfiguracji odpowiedniego prortfela.